W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się sok z buraka właściwości są szeroko znane. Można śmiało powiedzieć, że buraki to bardzo zdrowe warzywa. Ostatnio przeżywają prawdziwy renesans, ale są już znane od dawna. Doceniają je zwłaszcza osoby dbające o zdrowie oraz sportowcy.
Sok z buraka właściwości
Warto zrobić sobie eksperyment i przez 7 dni pić wyłącznie sok z buraka. Efekty powinny być na pewno zadowalające. W tym artykule wyjaśnimy, jakie właściwości ma sok z buraka i podpowiemy, jak najlepiej go pić. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wcale skomplikowany nie jest przepis. Nawet mało doświadczonym i początkującym osobom nie powinien zająć dużo czasu. Należy jednak pamiętać, że jest to warzywo, które brudzi i jest to właściwie jedyna niedogodność, która towarzyszy przygotowaniu napoju. Żeby nie zabarwić skóry dłoni wystarczy użyć rękawiczek jednorazowych. Najpierw trzeba umyć i ubrać buraki, a następnie wrzucić je do wyciskarki. Można też dodać jabłko lub marchew, żeby nieco zneutralizować specyficzny i dość mdły smak buraków.
Warto dodać, że w sklepach dostępne są również gotowe soki z buraka. Lepiej jednak przygotować go samodzielnie, ponieważ wtedy jesteśmy pewni jego składu. Pospolite buraki zawierają azotany, które nie tylko zwiększają wytrzymałość, ale również usprawniają metabolizm. Sportowcy bardzo sobie je chwalą. Ich właściwości sprawiły, że zyskały nawet tytuł legalnego dopingu. Dzięki burakom można dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi. Mają przeciwutleniacze, które są skuteczną profilaktyką nowotworów. Zawierają nie tylko błonnik, potas, kwas foliowy, ale również witaminę C. Poleca się je szczególnie przy anemii, ponieważ mają działanie krwiotwórcze. Warto również wspomnieć, że wspomagają leczenie białaczki.
Zalety soku z buraka
Zakwas buraczany opłaca się pić, jeżeli towarzyszy nam niedokrwistość. Wybór zakwasów buraczanych jest naprawdę bardzo duży, dlatego każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Utrzymanie prawidłowej wagi ułatwia regularne spożywanie buraków. Dodatkowo ma to korzystny wpływ na wątrobę, zapobiega nowotworom i obniża poziom cholesterolu. Bardzo zachęcająco brzmi szereg właściwości zdrowotnych, dlatego warto się do nich przekonać. Nie ma co ukrywać, że sok z buraka wygląda jak krew. Z pewnością nie jest to zbyt zachęcające.
Na początku można napój rozcieńczyć z wodą lub wypić tylko niewielką ilość, ponieważ jest bardzo mocny. Warto dodać, że zapach także nie jest zachęcający. Pierwsze wrażenia nie do końca mogą być pozytywne, ale z pewnością nie należy się zniechęcać. Dosyć specyficzny jest smak soku z buraka. Jednak można go złagodzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że dodasz przetartego imbiru lub wyciskanego soku z pomarańczy. Trzeba pamiętać, żeby stopniowo wprowadzać do diety sok z buraka. Na samym początku można pić 40-50 ml dziennie i rozcieńczać go sokiem jabłkowym lub wodą. Dzięki temu przyzwyczaisz się do smaku. W okolicach 200 ml soku dziennie powinna oscylować docelowa dawka. Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, jakie zalety ma sok z buraka.