Naturalnym źródłem wielu cennych składników odżywczych jest pyłek kwiatowy właściwości są szeroko znane. Zawiera przede wszystkim potas, fosfor, witaminy z gruby B oraz witaminy E. Medycyna naturalna od dawna doceniała jego lecznicze właściwości.
Czym jest pyłek kwiatowy?
Regularne spożywanie pyłku kwiatowego powinny rozważyć osoby, które rano budzą się bez sił i chęci do życia, a do tego odczuwają chroniczne zmęczenie. W tym artykule wyjaśnimy, jakie właściwości ma pyłek kwiatowy, a także podpowiemy, jak najlepiej go używać. Warto mieć na uwadze, że pyłek kwiatowy jest zbierany przez pszczoły. Jednak pożyteczne owady nie zdążyły go całkowicie przetworzyć. Pszczoły zbierają go, żeby nakarmić młode owady. Pod postacią bardzo małych kuleczek pyłek trafia do ula. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jedna taka kuleczka to około 100 tysięcy mikro ziaren pyłków pochodzących z różnych kwiatów. Wszystko jest uzależnione od tego, w jakich rejonach pszczoły latają.

Poprzez instalację u wlotu ula zabezpieczenia możliwe jest pozyskiwanie pyłku kwiatowego. W ten sposób część zebranego pyłku możemy bezpiecznie odebrać pszczołom. Następnie zmagazynowany pyłek jest suszony i sprzedawany. Warto dodać, że określany jest także jako pierzga. Należy pamiętać, że cena miodu jest niższa niż cena pyłku kwiatowego. Za około 60 zł kupimy duże, kilogramowe opakowanie pyłku kwiatowego. Jednym z najcenniejszych składników pyłku kwiatowego jest oczywiście białko. Fitohormony oraz enzymy to kolejne istotne składniki pyłku kwiatowego. Trzeba jasno podkreślić, że wspomagają one prawidłowy metabolizm organizmu człowieka. Pyłek jest też bardzo bogatym źródłem witamin. Zawiera witaminy z gruby B, witaminy C, witaminy E oraz dużo minerałów. Wśród minerałów można wymienić magnez, mangan, żelazo, fosfor, potas, wapno, cynk oraz miedź.
Stosowanie pyłku kwiatowego
Warto też wykonać badania w kierunku alergii. Pyłku kwiatowego nie może być stosować przez alergików. Krew pobiera się nawet w domu pacjenta, a badanie jest wygodne oraz szybkie. W niedoborach białka polecane jest spożywanie pyłku kwiatowego. Dotyczy to szczególnie osób, które nieprawidłowo prowadzą dietę odchudzającą lub dietę wegańską. Można również stosować pyłek kwiatowy, jako składnik napojów. W ten sposób możemy znacznie zahamować łaknienie. W leczeniu anemii mogą być pomocne mikro i makroelementy zawarte w pyłku kwiatowym. Na uwagę zasługuje fakt, że spożywanie pyłku wspomaga również odporność organizmu.

Podstawowym elementem diety osób cierpiących na przewlekłe choroby nerek i wątroby powinien być pyłek kwiatowy. Warto też zaopatrzyć się w pyłek kwiatowy na studia lub do pracy, ponieważ wspomaga koncentrację i daje świetny zastrzyk energii. Jest też świetnym uzupełnieniem diety osób, które walczą z nałogiem lub rzuciły palenie, ponieważ odtruwa organizm. Według badań pyłek kwiatowy może zniszczyć ogniska grzybicy lub złocistego gronkowca. Osoby, które cierpią na alergię na miód niestety nie mogą skorzystać z dobrodziejstw pyłku kwiatowego. W ich przypadku pyłek może być przyczyną nieprzyjemnych objawów.