Choroby kręgosłupa dotykają większość ludzi. Powszechną dolegliwością są bóle kręgosłupa lędźwiowego najczęściej dotykające zarówno osoby starsze, jak i młode. Przyczyną bólu okolic lędźwiowych najczęściej są uszkodzenia spowodowane przeciążeniami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Uciążliwy ból może wynikać z anomalii wrodzonych, przeciążeń i urazów, zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, chorób metabolicznych oraz z problemów psychologicznych związanych z silnym stresem.
Z praktyki wynika, że w ok. 95% przypadkach schorzeń kręgosłupa nie ma konieczności leczenia operacyjnego. Ulgę w bólu przynosi leczenie zachowawcze, skuteczna jest również odpowiednia rehabilitacja. W pozostałych 5% przypadków, gdy metody pozaoperacyjne nie przynoszą oczekiwanych efektów w celu poprawy jakości życia, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Decyzja o leczeniu operacyjnym zależna jest od rodzaju, postępu choroby i oceny lekarza specjalisty. Wybór metody operacyjnej wymaga indywidualnej oceny stanu klinicznego pacjenta.
Metoda klasyczna operacji kręgosłupa lędźwiowego
Operacje wykonywane na kręgosłupie można podzielić, ze względu na ich rozległość i sposób dostępu do miejsca operowanego na operacje otwarte (klasyczne) i metody małoinwazyjne (np. metody endoskopowe).
Operacje metodą klasyczną wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, trwają zazwyczaj ok. 1,5–2,5 godzin. W przypadkach mniejszych schorzeń operację kręgosłupa lędźwiowego są wykonywane z dostępu bocznego. Operacje z dostępu tylnego są wykonywane, gdy dojście boczne jest utrudnione, szczególnie na odcinku kręgów L5-S1. W celu odpowiedniego uwidocznienia i oświetlenia operowanych struktur konieczne jest większe pole dostępu, nawet ponad 10 cm. Skutkuje to widocznymi bliznami pooperacyjnymi.
Najważniejsze powikłania mogące wystąpić po operacji klasycznej to: duża utrata krwi, utrata płynu rdzeniowo–kręgowego, uszkodzenie worka oponowego, krwiaki, infekcje, destabilizacja kręgosłupa, większy deficyt ruchowy i uszkodzenie struktur nerwowych. Operacje klasyczne są skuteczne w przypadku dużych wypuklin.
Metody endoskopowe operacji kręgosłupa lędźwiowego
W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w klinice Carolina Medical Center lekarze wykonują pełny zakres operacji klasycznych i nowoczesnych procedur małoinwazyjnych. Metody małoinwazyjne mogą być stosowane również u osób, które nie mogą mieć operacji otwartych. Podczas operacji małoinwazyjnej kręgosłupa lędźwiowego lekarz korzysta z pomocy endoskopu, więc nacięcie skóry jest małe, zwykle 0,5-1 cm. W trakcie zabiegu nie narusza się mięśni i więzadeł przykręgosłupowych oraz kości, co znacząco skraca czas rekonwalescencji i ryzyko powikłań. Zabieg jest bezpieczniejszy niż ten przeprowadzany metodą klasyczną, utrata krwi jest minimalna, znikome jest też ryzyko zakażeń. Blizny pooperacyjne są niezauważalne. Pobyt w szpitalu najczęściej ograniczony jest do jednej doby. Powrót do pełnej sprawności i zapobieganie nawrotom zapewnia odpowiednia rehabilitacja. Zobacz: https://kregoslup.carolina.pl/metody-leczenia/endoskopowe-operacje-kregoslupa/.