O witaminie D mówi się bardzo dużo. Także reklamy, artykuły i wypowiedzi specjalistów cały czas przypominają o tym, jak ważna jest dopasowana do potrzeb suplementacja. Jest ona szczególnie istotna w sezonie jesienno-zimowym, choć w naszej szerokości geograficznej nawet latem można się zmagać z niedoborami. Witamina D wpływa bardzo pozytywnie na organizm. Odpowiada nie tylko za kondycję zębów i kości, ale także za funkcjonowanie niemal wszystkich układów oraz nastrój.
Jak uzupełniać dietę?
Choć potocznie używamy określenia witamina D, to mamy do czynienia z prohormonem steroidowym. W praktyce to ergokalcyferol (witamina D2) pochodzenia roślinnego oraz cholekalcyferol (witamina D3) występujący w organizmach zwierząt. Produkcja witaminy D odbywa się w skórze na skutek oddziaływania promieni UVB i to właśnie słońce jest podstawowym źródłem tego cennego składnika. Poza tym można go też dostarczyć w pożywieniu. Duże dawki witaminy D znajdują się w tłustych rybach – takich jak węgorz, makrela, śledź czy łosoś, oraz w mleku i przetworach mlecznych, żółtkach jaj, serze, tranie i niektórych gatunkach grzybów.
Za co odpowiada witamina D?
Przede wszystkim witamina D jest odpowiedzialna za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie i jest niezbędna do prawidłowego wzrostu kości oraz zębów. Niedobory u dzieci mogą skutkować rozwojem krzywicy czy próchnicy. Natomiast u dorosłych mogą wywołać osteoporozę lub osteomalację. Seniorzy są narażeni na złamania osteoporotyczne. I dlatego ważna jest odpowiednia suplementacja, o czym można przeczytać w artykule https://www.oleofarm24.pl/pol_m_Wskazowki_Okolo-90-osob-w-Polsce-jest-w-grupie-ryzyka-zwiazanej-z-brakiem-witaminy-D-215.html.
Witamina D jest także rewelacyjną terapią na nagłe spadki nastrojów, z którym często się borykamy w okresie jesienno-zimowym. Mniejsza ekspozycja na słońce, kapryśna aura oraz liczne infekcje sprawiają, że zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta. Witamina D jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Fantastycznie także wspomaga odporność. Tym samym stymuluje organizm do obrony przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi. Wiele badań wskazuje również na fakt, że prawidłowy poziom witaminy D wspomaga odchudzanie. Warto zadbać więc o suplementację, gdy się chce zgubić zbędne kilogramy. Z pewnością te właściwości związane są z redukowaniem poziomu kortyzolu (hormonu stresu). On właśnie sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Poza tym witamina D podnosi poziom leptyny – czyli hormonu sytości. Jak widać, może to być najzdrowsza terapia odchudzająca ze wszystkich możliwych.