Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Choroby płuc – Czy POChP jest wyleczalne?

4 grudnia 2020

Dzisiejsze media coraz częściej poruszają tematykę chorób płuc – wszystko za sprawą panującego obecnie koronawirusa. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że Covid-19 to nie jedyna dolegliwość płucna, która może być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Lista jest znacznie dłuższa, a choroby, które się na niej znajdują, często są bardzo poważne. W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze choroby płuc i wyjaśnimy, czym się charakteryzują. Dowiesz się tu także czym jest POChP i w jaki sposób można z nią walczyć. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką swojego zdrowia, to znak, że trafiłeś w odpowiednie miejsce. Serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Choroby płuc – Czym jest POChP?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to obecnie jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości płucnych. Znajduje się ona na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów, a w samej Polsce cierpi na nią około 2 milionów ludzi. POChP, jak sama nazwa wskazuje, to dolegliwość przewlekła, charakteryzująca się zwężeniem dróg oddechowych, a w konsekwencji – trudnościami w oddychaniu. POChP uznawana jest dziś za chorobę cywilizacyjną, zaś w grupie ryzyka zachorowania znajdują się niemal wszyscy ludzie, którzy ukończyli czterdziesty rok życia. Jeśli pierwszy raz słyszysz o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, koniecznie odwiedź portal Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/. To strona przeznaczona dla osób zainteresowanych tematyką własnego zdrowia i zawierająca mnóstwo rzetelnych informacji.

Inne choroby płuc

POChP nie jest wprawdzie jedyną ciężką chorobą płuc, jednak można śmiało stwierdzić, że wiedza o owej dolegliwości jest najmniej rozpowszechniana. Poniżej znajdziesz listę pozostałych najczęstszych chorób płuc, które mogą negatywnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia:

  • Gruźlica
  • Odma płucna
  • Beryloza
  • Zapalenie oskrzelików
  • Zapalenie pęcherzyków płucnych
  • Niewydolność oddechowa
  • Astma
  • Pylica

Choroby płuc – Podstawowe objawy POChP

Nie ulega wątpliwości, że objawy chorób płuc niemal zawsze są do siebie podobne. To właśnie dlatego poszczególne dolegliwości bardzo często są ze sobą mylone – symptomy POChP przypisuje się astmie, pylicy, a czasami nawet kaszlowi palacza. Poniższa lista charakterystycznych objawów POChP z całą pewnością pomoże Ci w rozpoznaniu symptomów chorobowych Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc:

  • Odkrztuszanie plwociny – Czyli charakterystycznej wydzieliny, w której bardzo często może znajdować się krew i ropa.
  • Spadek kondycji fizycznej – Obniżona tolerancja wysiłku to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów POChP.
  • Duszności o charakterze przewlekłym – Nie muszą wiązać się one z wysiłkiem fizycznym. Okazuje się, że u osób cierpiących na choroby płuc nawet jedzenie może wywołać uczucie braku możliwości złapania powietrza.
  • Przewlekły kaszel – Pojawiający się najczęściej zaraz po przebudzeniu.

Więcej o objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc przeczytasz na prezentowanym już wcześniej portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy POChP jest chorobą zakaźną?

Jak zostało wyżej wspomniane, temat Covid-19 jest obecnie jednym z najczęściej poruszanych w mediach wątków. W związku z tym ciężko się dziwić, że najczęściej zadawanym pytaniem w sprawie POChP jest: Czy to choroba zakaźna? Uspokajamy – POChP absolutnie nie jest chorobą zakaźną. W praktyce oznacza to, że nie można się nią zarazić od innego człowieka. Jeśli zatem ktoś z Twojego bliskiego otoczenia zachorował na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, śmiało możesz pomóc mu w walce z chorobą bez ryzyka zakażenia. O tym, w jaki sposób można wesprzeć pacjenta w chorobie, przeczytasz na https://oddychajmy.pl/.

Choroby płuc – Czy POChP można wyleczyć?

Niestety – mamy też złe wieści. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dolegliwość nieuleczalna. Warto jednak zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować leczyć ją objawowo. W praktyce oznacza to walkę z uciążliwymi objawami, które utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie. Należy jednak wspomnieć, że pierwszym krokiem do podjęcia skutecznej walki z chorobą jest wyzbycie się szkodliwych nałogów – na przykład palenia papierosów. Leki nie zdziałają cudów, jeśli pacjent nie będzie chciał ograniczyć szkodliwych dla siebie substancji. Równie ważna jest także zmiana diety na bardziej odżywczą oraz włączenie do swojej codzienności wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych.

Duszność a ćwiczenia

Unikanie ćwiczeń jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby cierpiące na choroby płuc. Wszak wywołują one duszności, a lepiej tego nie robić, prawda? Cóż – właściwie jest zupełnie na odwrót. Aktywność fizyczna początkowo będzie sprawiać choremu duży problem, jednak z czasem stan płuc będzie powoli się polepszał. To z kolei pozytywnie wpłynie na ataki duszności, których chory będzie odczuwał coraz mniej. Ważne jest, żeby nie przesadzać i stosować się do zaleceń lekarza. Natężenie ćwiczeń musi zwiększać się stopniowo, w innym razie może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak psychoterapia indywidualna może pomóc w poprawie jakości życia
turnus rehabilitacyjny nad morzem
Co można kupić w sklepie medycznym

Jesteś zainteresowany reklamą?