Obecnie w społeczeństwie panuje moda na różnorodne diety. Prowadząc dietę należy dać o to aby dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne substancje. Niepozorny burak może stanowić cenne uzupełnienie codziennego menu. Przyjrzyjmy się jakie miejsce mogą mieć buraki w diecie.
Jakie własności prozdrowotne mają buraki?
Buraki w diecie mogą przynieść wiele korzyści prozdrowotnych. Mogą one między innymi obniżać ciśnienie krwi. Wynika to z faktu, że sok z buraka podnosi poziom tlenku azotu w krwi, co sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się w niewielkim stopniu. Buraki w diecie pomagają również utrzymać prawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach, ponieważ zapobiegają one zwapnieniu naczyń krwionośnych. Czerwony kolor buraka sugeruje także jego inne działanie prozdrowotne. Jest to mianowicie zdolność zapobiegania anemii. Już medycyna ludowa odkryła to zastosowanie buraka w diecie. Buraki w diecie są również źródłem antyoksydantów (betanina oraz inne czerwone pigmenty), które wspomagają niszczenie wolnych rodników. Buraki warto wdrożyć do diety w okresie przeziębień – poprawiają one odporność oraz wspomagają walkę z wirusami i bakteriami. Również kobiety starające się o dziecko powinny zadbać o to aby buraki pojawiły się w ich diecie, są one bowiem bogatym źródłem kwasu foliowego.
Wartości odżywcze buraków
Buraki są niskokaloryczne, zawierają zaledwie 40 kcal w 100 gramach. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny buraki w diecie osób z cukrzycą, mimo szeregu ich własności prozdrowotnych, nie są wskazane. Buraki zawierają około 10 gramów węglowodanów, około 2 gramów białka i symboliczną ilość tłuszczu. Buraki w diecie mogą stanowić znakomite źródło witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego raz witamin A, E i K. Poza witaminami, buraki w diecie dostarczają też szereg ważnych minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód czy cynk. Co ważne proces gotowania buraków nie pozbawia ich własności odżywczych.
Buraki w kuchni
Buraki w diecie można spożywać na wiele sposobów. Po ugotowaniu lub upieczeniu mogą być znakomitym dodatkiem do sałatki czy surówki. Można je również spożywać samodzielnie, starte lub pokrojone. Oczywiście, jednym z najpowszechniejszych zastosowań buraka, jest barszcz czerwony, ukochana zupa milionów Polaków. Z dodatkiem ziemniaka czy jajka stanowi on pożywny i zdrowy posiłek. Obecnie buraki w diecie stosowane są również w nieco mniej typowy sposób. Dodaje się je, także w formie surowej, do koktajlów czy smoothie. Są one również składnikiem zdrowych ciast.