Witamina D jest ona syntetyzowana w skórze, ale potrzebne są do tego promienie słoneczne (których brakuje w okresie jesienno-zimowym). Poza tym witamina D może pochodzić z produktów spożywczych. Jednak nie zawsze to wszystko wystarczy, aby uniknąć niedoboru tego ważnego składnika. Żeby się przed nim uchronić, można sięgnąć np. po lek OTC „Vigalex Forte”.
Lek OTC z witaminą D – jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?
Czym jest lek OTC (ang. Over-The-Counter Drug)? To lek, który jest wydawany bez recepty. Jednak choć jest ogólnodostępny, przed zażyciem należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania.
Jeśli chodzi o lek OTC „Viagalex Forte” zaleca się, aby przyjmować go w celu: zapobiegania niedoborowi witaminy D oraz krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych. Ponadto wskazaniem do jego zażywania jest leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych.
Lek Vigalex Forte firmy Biofarm znajduje zastosowanie również w profilaktyce niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przy czym zaleca się, aby zażywały lek w porozumieniu z lekarzem.
Istnieją również pewne przeciwwskazania do przyjmowania leku OTC z witaminą D. Nie powinny zażywać go osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną (czyli cholekalcyferol) lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Przeciwwskazaniami do zażywania leku są również: kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, hiperkalciuria i (lub) hiperkaliemia, a także rzekoma niedoczynność przytarczyc.
Dawkowanie leku Vigalex Forte
Vigalex Forte dostępny jest w formie tabletek. Każda z nich zawiera 0,05 mg (2 000 IU) cholekalcyferolu oraz substancje pomocnicze (m.in. 3,5 mg sacharozy). W sprzedaży dostępny jest również inny lek OTC z witaminą D firmy Biofarm – Viagalex Bio. Jedna tabletka tego leku zawiera 0,025 mg (1 000 IU) cholekalcyferolu.
Lek Vigalex Forte może być przyjmowany przez osoby powyżej 11. roku życia z prawidłową masę ciała. Dawkowane w przypadku stosowania w celu zapobiegania niedoborowi witaminy D u młodzieży od 11. do 18. roku życia wynosi od 1000 do 2000 IU/dobę a u osób dorosłym – 2000 IU/dobę. Z kolei u osób, które zażywają go w celu zapobiegania krzywicy oraz osteomalacji dawkowanie wynosi – u młodzieży od 11 do 18 lat oraz dorosłych – 2000 IU/dobę. W leczeniu wspomagającym osteoporozy u dorosłych dawkowanie wynosi od 2000 do 4000 IU/dobę.
Materiał zewnętrzny