Pyłek pszczeli, czyli męskie komórki rozrodcze są produkowane przez kwiaty. Warto wiedzieć, jakie ma on zastosowania.
Czym jest pyłek pszczeli?
Na wstępie należy zaznaczyć, że pszczoły zbierają pyłek kwiatowy po to aby następnie stał się on pyłkiem pszczelim zawierającym masę ważnych składników. Co ważne, pyłek najczęściej zbierany jest z roślin takich jak łubin, kukurydza oraz mak. W przypadku innych roślin pszczoły mogą pozyskiwać również nektar, a nie tylko sam pyłek. Pszczoły potrafią przenosić pyłek za pomocą odnóży po to, aby móc go magazynować w bezpiecznym miejscu, czyli w ulu. Pyłek, taki również w ulu nazywany jest pyłkiem pszczelim. Do czego on służy? Te sprytne owady używają go jako pokarm do zaspakajania potrzeb całego roju. Co ważne, jest on również trzymany na zapas, na tzw. cięższe dni.
Pyłek taki różni się od tego, który jest w kwiatach, ponieważ pszczoły obrabiają go, mieszając z miodem. Ponadto jest on rozdrabniany i ubijany. Następnie tak stworzona substancja trafia do szczelnie zamykanych komórek, w których następuje fermentacja beztlenowa. Prowadzi ona do tego, że pyłek ten staje się konserwantem zawierającym kwas L-mlekowy. Nazywany jest również pierzgą i uznaje się go za podstawowy element diety pszczół, który zawiera białko. Jest to bardzo ważny zapas energetyczny na zimę, ponieważ rój pszczół może korzystać z tego pyłku przez cały rok. Jest to świetne źródło również innych ważnych substancji odżywczych oraz co ważne minerałów.
Pyłek pszczeli jak stosować? – odpowiadamy
Jak wiadomo, pyłek ten jest bardzo zdrowy również dla innych stworzeń, w tym dla człowieka. Właściwości odżywcze pyłku są nieocenione, z tego też powodu już przed tysiącami lat stosowano go jako dodatek do codziennej diety. Wtedy był on używany również jako składnik leków, używanych do leczenia przeróżnych dolegliwości. Co ważne, właściwości te zostały potwierdzone przez naukę współczesną. Pyłek to nic innego jak mieszanina różnych ważnych składników odżywczych, których działanie jest wręcz nieocenione.
Gdzie powstaje pyłek? Pyłek jest niewielkich rozmiarów i powstaje w pylnikach, odpowiedzialnych za jego produkcję. Może mieć różny kolor i kształt, jednakże właściwości pozostają niezmienione. Warto nadmienić, że jedna pszczela rodzina może wytworzyć w ciągu roku około 7 kilogramów pyłku, jednakże w niektórych skrajnych przypadkach może być go o wiele mniej. Zbierany jest przez pszczelarzy, którzy używają w tym celu specjalnych narzędzi. Warto nadmienić, że pyłek taki nie jest suchy od razu po zebraniu, ponieważ żeby był w takiej formie, należy go zakonserwować.
Dopiero wtedy można go bezpiecznie przechowywać i przewozić. W procesie konserwacji zyskuje on odpowiednią twardość i jest sprzedawany w takiej formie w sklepach. W pyłku takim znaleźć można około 200 różnych substancji. Każda ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, z tego też powodu warto włączyć go do codziennej diety. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż chemiczne suplementy, których działanie nie jest nawet potwierdzone medycznie.