Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Profilaktyka przy chorobach kręgosłupa – zapobiegaj zamiast leczyć!

8 grudnia 2021 Profilaktyka przy chorobach kręgosłupa

Kręgosłup jest najważniejszym elementem szkieletu, podporą, na której opiera się cały ciężar ciała człowieka. Utrzymuje ciało w pionie, zapewnia równowagę, amortyzuje wstrząsy, chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe. Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa zapewniają jego naturalne krzywizny jak: lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Jest stelażem dla pozostałych kości stabilizującym całą sylwetkę, przenoszącym znaczne obciążenia, przez co jest bardzo narażony na zwyrodnienia i urazy. Kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów. Są to kości kształtem zbliżone do pierścieni, ułożone jedna na drugiej, różniące się między sobą budową oraz wielkością. W środkowej części każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przechodzi rdzeń kręgowy. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę, która umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, kręgosłup jest narażony na zwyrodnienia, urazy i kontuzje przez całe życie człowieka. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, musimy odpowiednio zadbać o swój kręgosłup.

Jak zadbać o kręgosłup?

Na chory kręgosłup zapracowujemy sami. Jego kondycja uzależniona jest od naszego sposobu życia. Ewolucyjnie kręgosłup człowieka jest przystosowany do ruchu, nie lubi siedzenia ani stania. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa (oraz całego organizmu) najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, żeby nie dopuścić do nadmiernego przyrostu wagi ciała. W dzieciństwie i wczesnej młodości profilaktyka polega na dbaniu o właściwą postawę i zapewnieniu odpowiedniej aktywności fizycznej. W korygowaniu ewentualnych wad postawy pomagają okresowe bilanse zdrowia dziecka, zajęcia sportowe, umiejętne korzystanie z komputera, odpowiednie obuwie, noszenie niezbyt ciężkich toreb i plecaków oraz dopilnowanie prawidłowej pozycji siedzącej. W życiu dorosłym najważniejszy dla funkcjonowania całego układu mięśniowo-stawowego jest codzienny, regularny ruch, zrównoważona dieta i dbanie o prawidłową postawę. Zalecane: aktywne niezbyt długie siedzenie, bez podpierania (niech pracują mięśnie), regeneracja podczas co najmniej 8 godzin snu, ruch cykliczny pod odpowiednim obciążeniem (np. pływanie), kontrolowana aktywność fizyczna. Unikać należy: bezczynności fizycznej, długich przeciążeń statycznych, nadmiernych przeciążeń, długiego siedzenia i niezdrowej diety.

Co robić w razie problemów z kręgosłupem?

Jeżeli zaczynają pojawiać się problemy z kręgosłupem, warto wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, która nie będzie pogłębiała naszego schorzenia. Gdy ujawnią się pierwsze zmiany i dolegliwości konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który doradzi bezpieczny rodzaj ruchu, żeby nasz nasza aktywność była efektywna. Sposobem na kompleksowe wsparcie naszych pleców może być konsultacja w Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w klinice Carolina Medical Center w Warszawie. Zespół specjalistów lekarzy i fizjoterapeutów zajmujących się na co dzień leczeniem sportowców, tancerzy i innych zawodów wymagających szczególnej sprawności fizycznej z pewnością pomoże w wyeliminowaniu problemów z kręgosłupem oraz z bólem uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

W Carolina Medical Center działa centrum rehabilitacji przeznaczone dla osób zmagających się ze schorzeniami narządu ruchu przewlekłymi i przeciążeniowymi.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak psychoterapia indywidualna może pomóc w poprawie jakości życia
turnus rehabilitacyjny nad morzem
Co można kupić w sklepie medycznym

Jesteś zainteresowany reklamą?