Kwasy omega-3 należą do grupy tłuszczów, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Należą one do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, gdzie ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym jest zlokalizowane przy trzecim licząc od końca atomie węgla.
Niedobór tego kwasu może mieć niekorzystne działanie na organizm, dlatego tak istotne jest szybkie rozpoznanie ewentualnych braków w diecie i reakcja. Jakie są objawy niedoboru kwasu omega 3 i jak z nim walczyć?
Niedobór kwasów omega-3 w diecie
Sytuacje, w których dochodzi do nagromadzenia nadmiaru kwasu omega-3 w organizmie są ekstremalnie rzadkie. Zdecydowanie częściej natomiast można mówić o zaburzeniu równowagi pomiędzy kwasami omega-3 a omega-6, a także niedoborze tej pierwszej substancji w organizmie. Zasadniczo, z przedawkowaniem kwasu omega 3 możemy mieć do czynienia tylko wtedy, gdy przez długi czas spożywamy zbyt dużą ilość suplementów diety zawierających tę substancję.
Jeśli zaś chodzi o niedobory kwasu omega-3, są one zdecydowanie powszechniejsze. Wynika to głównie ze sposobu żywienia Polaków, którzy jedzą zbyt mało ryb w ogóle (a jeśli już – to głównie gatunki zawierające mało tłuszczu), a także nie dodają do potraw niektórych olejów, które również mogą dostarczać do organizmu tego cennego składnika.
Wśród objawów niedoboru kwasu omega-3 można wskazać:
– częste infekcje,
– zmęczenie , które nie wynika z natłoku obowiązków,
– stany depresyjne,
– rozwój miażdżycy oraz nadciśnienia,
– zaburzenia koncentracji,
– alergie,
– stopniowo pogarszający się stan włosów oraz paznokci.
W przypadku dostrzeżenia tych objawów, warto natychmiastowo rozpocząć uzupełnianie niedoborów kwasu omega-3, gdyż zaniedbanie tego może prowadzić do rozwoju groźnych chorób układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.
Jak pozyskać kwasy omega-3?
Kwas omega-3 jest obecny w wielu rybach, między innymi świeżym łososiu, makreli, pandze, mintaju czy tilapii, ale również w wędzonej makreli, sardynkach w oleju czy śledziu solonym. Niestety, Polacy wciąż spożywają zbyt mało ryb, co sprawia, że zachowanie odpowiedniego poziomu kwasu omega 3 z pomocą diety jest trudne.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi kwas omega-3 w tabletkach. Może on stanowić idealne uzupełnienie zbilansowanej diety osób, które z różnych względów (czy to preferencji dietetycznych, czy alergii pokarmowych) nie mogą spożywać odpowiedniej ilości wyżej wspomnianych gatunków ryb. Dzięki suplementacji dochodzi do uzupełnienia braków, a tym samym poprawy kondycji organizmu.