Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Rumianek właściwości – kiedy warto po niego sięgnąć?

16 marca 2021 rumianek właściwości


Prozdrowotne właściwości rumianku są powszechnie znane od dawna. Napar z tej rośliny wykorzystywany jest w wielu sytuacjach i może zwalczyć różne dolegliwości. Rumiankową herbatkę jeszcze do niedawna odnaleźć można było w większości domów. Wykorzystanie ziołowych metod leczenia w pewnym momencie straciło jednak na popularności. Dziś wraca do łask, a wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jakie cechy lecznicze można odnaleźć w kategorii „rumianek właściwości”. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Lecznicze właściwości rumianku

W przypadku rumianku pospolitego częścią rośliny wykorzystywaną w celach leczniczych są jej kwiaty. Można w nich bowiem odnaleźć wysokie stężenie olejków eterycznych, które zawierają wiele prozdrowotnych substancji. Do najbardziej popularnych należą flawonoidy, substancje o działaniu przeciwalergicznym, garbniki i cholina. Rumianek zawiera również witaminę C i wiele minerałów. Wartym uwagi z pewnością jest przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie tych roślin. Między innymi z tego powodu wykorzystywany jest czasem do przemywania gojących się ran. To również wspaniałe rozwiązanie ze względu na to, że rumianek przyspiesza procesy związane z gojeniem. Ma on również właściwości przeciwzapalne. Może być stosowany w przypadkach nerwobóli i bólów kości. W jaki sposób warto wykorzystać kwiaty rumianku?

Jak stosować rumianek?

Omawianą roślinę najczęściej spożywa się w postaci naparu. Warto wiedzieć, że przyrządzona z niego herbata będzie między innymi korzystnie wpływała na trawienie. Ze względu na to, że zapobiega nadkwaśności i nadmiernemu produkowaniu soku żołądkowego, warto wypijać ją po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Taka ziołowa herbatka poprawi również przepływ żółci w przewodach żółciowych. Warto wiedzieć, że jest środkiem niwelującym wzdęcia. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania może być podawany w przypadku kolek i problemów z trawieniem u małych dzieci. Napar z rumianku jest też często stosowany zewnętrznie. Dzięki działaniu antyseptycznemu i przeciwzapalnemu doskonale radzi sobie z łagodzeniem objawów alergii skórnych. Jego stosowanie w czasie napadów alergii jest tym bardziej korzystne, że hamuje wydzielanie histaminy. Zaleca się wykorzystywanie rumianku przy zapaleniu spojówek. Rumianek stosowany na skórę wspomoże w oparzeniach i owrzodzeniach. Przyspieszy również gojenie trądziku młodzieńczego. Wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów i cery. Ze względu na szereg korzystnych właściwości powinien znaleźć się w ziołowej apteczce każdej rodziny.

Redakcja zdrowienacodzien.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie zdrowie, dieta, stylowy lifestyle oraz troska o dzieci łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu zdrowego, aktywnego i pełnego energii życia rodzinnego! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące zdrowia, zrównoważonej diety, inspiracji lifestyle'owej oraz wychowywania dzieci łączą się, tworząc inspirujące źródło informacji dla Ciebie i Twojej rodziny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pyłek kwiatowy właściwości
sok z aloesu właściwości
jakie białko wybrać

Jesteś zainteresowany reklamą?