Siedzący tryb życia niestety z roku na rok coraz bardziej postępuje. Teraz gdy na świecie szaleje pandemia jeszcze więcej ludzi zostaje w swoich domach, co skutkuje tym, że nawet niektóre osoby siedzą przez 10 godzin dziennie.
Co powoduje siedzący tryb życia?
Siedzący tryb życia niestety niesie za sobą poważne skutki nie tylko dla osób dorosłych, ale również i dla dzieci. Badania wykazały, że co raz więcej dzieci w każdym wieku ma nadwagę. Często jest tak, że osoby dorosłe nie zwracają uwagi na ilość godzin, jakie ich pociecha siedzi w domu lub w szkole. Aktualnie uczniowie mają lekcję online trwające do 5 czy 6 godzin, później siedzą, ponieważ muszą odrobić lekcję, co daje kolejne 2 godziny. Jeśli istnieje potrzeba nauczenia się na kartkówkę, dochodzą kolejne 2 godziny nauki, po których najczęściej dziecko do wieczora siada z telefonem w ręce. Wszystko to prowadzi do tragicznych konsekwencji w późniejszym wieku, o których zostanie napisane poniżej. Osoby dorosłe również często przesiadują, nie tylko w pracy, ale również w drodze do niej i z powrotem, jak również w domu. Zwykłe spotkanie z przyjaciółmi na chwilę obecną również kończy się przesiadywaniem w domu, dlatego tak ważne jest, by zdać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą siedzący tryb życia.
Siedzący tryb życia skutki
Do najważniejszych konsekwencji, jakie prowadzi siedzący tryb życia, zaliczamy:
– zwiększenie masy ciała
– bóle pleców oraz szyi i karku
– przykurcze mięśni
– złą pracę narządów wewnętrznych
– utratę gęstości w kościach
– zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca
– cukrzycę typu II
– zwiększenie nadciśnienia
– hemoroidy
– miażdżycę
– pogłębienie występujących już wad kręgosłupa (np. skolioza u dzieci)
– problemy ze wzrokiem (jeśli dodatkowo patrzymy dużo w monitor)
Jak walczyć z siedzącym trybem życia
Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że siedząc, ściągamy na siebie liczne choroby. Już sama wiedza na ich temat pomoże niektórym ruszyć się z fotela. Obecny czas może nie zachęca do wyjść, jednak dla naszego zdrowia warto się poświęcić. Jeżeli tylko mamy czas należy wykorzystać go na spacery lub inne czynności, które można robić stojąc (prasowanie, zmywanie itp.). Warto zapisać dziecko na jakieś zajęcia gimnastyczne jak np. tenis, piłka czy karate. Dobrym pomysłem jest również możliwość spędzenia czasu przez dziecko z rówieśnikami. Jeśli posiadamy własne podwórko, warto wymyśleć różne zabawy na świeżym powietrzu, do których namówimy całą rodzinę. Osoby posiadające psy mogą udać się na dodatkowy spacer, który z pewnością uszczęśliwi ich czworonogi.