Z całą pewnością można stwierdzić, że ząbkowanie to bardzo nieprzyjemny proces dla każdego dziecka. Najczęściej wiąże się on z pewnymi dolegliwościami bólowymi oraz innymi objawami. Wiele osób zastanawia się, jakie są główne objawy ząbkowania u dzieci. Warto się tego dowiedzieć oraz z nimi zapoznać.
Zwiększone ślinienie się
Przede wszystkim głównym objawem ząbkowania u dziecka z całą pewnością jest nadmierne ślinienie się. Jest to bardzo widoczne u każdego dziecka, które ząbkuje. Standardowo u malucha nie jest produkowana aż tak duża ilość śliny, jak w przypadku ząbkowania. Dlatego warto na ten aspekt zwrócić swoją szczególną uwagę. Oprócz tego dziecko może również częściej wystawiać język i próbować zmniejszyć swoje dolegliwości bólowe. Ból najczęściej związany jest z opuchlizną dziąseł, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne maści, których przeznaczeniem jest właśnie ulga w bólu podczas ząbkowania.
Niepokój
Jednym z najczęściej występujących objawów podczas ząbkowania u dziecka z całą pewnością jest również niepokój oraz ogólnie rozumiane zdenerwowanie. Dziecko denerwuje się z powodu dolegliwości bólowych dziąseł, które je dotykają. Dlatego warto być wyrozumiałym oraz próbować minimalizować ból. Oprócz tego podczas ząbkowania dziecko może stać się również bardziej senne. Czasem bywa także przeciwnie i dziecko nie może zasnąć, ponieważ odczuwa bardzo silne dolegliwości bólowe. Warto pamiętać o tym aspekcie.
Brak apetytu
Ząbkowanie objawy z całą pewnością mogą być bardzo zróżnicowane. Podczas procesu wyrzynania się zębów u dziecka dość często występuje również brak apetytu. Dziecko może jeść mniej chętnie lub w ogóle zrezygnować ze spożywania stałych posiłków. Bardzo często dzieci w tym trudnym czasie piją jedynie mleko, ponieważ inne posiłki sprawiają im ból. Oprócz tego maluch może również nadmiernie ulewać z bólu, a nawet wymiotować, co z całą pewnością nie jest dla niego komfortową sytuacją.
Wysypka
Podczas ząbkowania u dziecka może się również pojawić wysypka w okolicy ust oraz policzków. Może być ona w dużej mierze powodowana przez nadmierną produkcję śliny u dziecka, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Dziecko może się również łapać za uszy z bólu, a także pocierać ręką policzek. Te objawy są ciężkie do zinterpretowania, jednak bardzo często oznaczają właśnie proces ząbkowania, który przebiega wieloetapowo. Warto zastanowić się, w jaki sposób można pomóc dziecku walczyć z bólem, ponieważ możliwe jest skuteczne zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych.