Ból nóg nie zawsze jest związany z długim staniem czy chodzeniem. Czasami objaw ten może sugerować poważne choroby.
Ból nóg przyczyny
Ból nóg mogą powodować mięśnie, żyły, tętnice oraz naczynia krwionośne. Bardzo często zdarza się tak, że nie można wyróżnić jednego źródła bólu, ponieważ u pacjenta występują choroby współistniejące. W takim wypadku przeważnie lekarz kieruje na następujące badania:
– rtg
– usg
– tomografię
– rezonans
– morfologię
Na podstawie analizy wykonanych badań lekarz jest w stanie określić przyczynę bólu i podjąć odpowiednie leczenie.
Jakie wyróżniamy rodzaje bólu nóg?
1. Uczucie ciężkości nóg – jest bólem, który występuje poniżej kolan. Ten rodzaj bólu może wskazywać na problemy z żyłami, o ile nie doświadczyliśmy wcześniej np. przeciążenia mięśni. Na samym początku ból ten może objawiać się w chwili długotrwałego stania, zakładania nogi na nogę czy lub podczas przyjmowaniu pozycji, w której noga jest podkurczona. Jeśli nie wprowadzimy do naszego życia aktywności fizycznej, która wpłynie na poprawę krążenia krwi możemy nabawić się zakrzepicy żylnej. Ból poniżej kolana może być również związany ze zwyrodnieniem stawu kolanowego lub niedoborem pierwiastków takich jak m.in. potas, magnez czy wapń.
2. Ból nóg odczuwalny wzdłuż piszczeli – jego przyczyną również może być układ naczyniowy, jeśli jednak badania żył nie wykazały takich nieprawidłowości, możemy mieć problemy np. z:
– przeciążeniem mięśni – może pojawić się u wszystkich osób zarówno tych posiadających pracę stojącą bądź siedzącą, jak również wykonujących aktywność fizyczną
– zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie – ból, który promieniuje od kręgosłupa, czasami można odczuwać właśnie wzdłuż piszczeli, dlatego dobrym pomysłem jest zrobienie prześwietlenia kręgosłupa
– źle dobrane obuwie – jest częstą przyczyną bólu nóg w tym miejscu, na którą cierpią zwłaszcza kobiety noszące buty na wysokim obcasie
3. Ból nóg określany jako rwący – ten rodzaj bólu może być przyczyną chorób układu nerwowego, kostno-stawowego, naczyniowego lub kostno-mięśniowego. W przypadku kiedy ból nóg występuje podczas chodzenia i zmniejsza się lub całkowicie przechodzi podczas odpoczynku, jego pochodzenie może być związane z zaburzeniem krążenia, które wywołuje niedrożność tętnic. Natomiast w chwili, gdy ból występuje wraz z objawem zimnych kończyn, możemy mieć problemy np. z miażdżycą.
Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zacząć wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią oraz rozluźnią nasze mięśnie po ciężkim dniu.